רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2015 כללי

נחנך ברמלה בית המשפט הקהילתי

במעמד נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור ושרת המשפטים ח"כ איילת שקד, נחנך השבוע ברמלה בית משפט קהילתי. המדובר במיזם ניסיוני ומודל חדש (בארץ) בהליך הפלילי, שמטרתו היא שיקום העבריין ולא הענשתו.ראש עיריית רמלה יואל לביא: אני מבקש להודות למנהיגות השיפוטית בישראל, שבוחרת לפתח יוזמה חברתית זו של תיקון דפוסי התנהגות בתוך הקהילה, בראשה מערכת המשפט בישראל
 

במעמד נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור ושרת המשפטים ח"כ איילת שקד, נחנך השבוע ברמלה בית משפט קהילתי. המדובר במיזם ניסיוני ומודל חדש (בארץ) בהליך הפלילי, שמטרתו היא שיקום העבריין ולא הענשתו, על מנת לשפר את התמודדותה של המערכת המשפטית בעבריינות חוזרת (רצידיביזם). מודל זה, של בתי משפט המכונים "פותרי-בעיות", פועל בלא מעט מדינות בעולם המערבי ומקובלים במיוחד בארה"ב, אוסטרליה, ניו זילנד וקיים גם בבאר שבע.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור בירכה על המיזם וציינה, כי היא שמחה על הזכות שנפלה בחלקה להרחבת בית המשפט הקהילתי גם ברמלה: "גם לשיקום העבריין יש תפקיד חשוב בעיקר כשמדובר בקטינים. השיקום הוא אינטרס ציבורי להחזרת מפרי חוק לדרך הישר. כולנו תקווה שהצעידה בדרך חדשה זו לאפשר לעבריין להיקלט בקהילה, תוביל לצמצום בעיית האלימות ותפעל לרווחת התושבים כולם. אני מודה לכלל השותפים ומאחלת לכולם הצלחה רבה".                                                                                                
 שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, ציינה כי מדובר בפרויקט חשוב וחדשני שערים רבות בארץ היו רוצות שיקום בשטחן. שרת המשפטים הודתה לראש עיריית רמלה יואל לביא ולכל השותפים בהנהלת משרד המשפטים, אשלים, ג'וינט ישראל, משטרה ואחרים על חלקם בהקמת הפרויקט. "זו גאווה גדולה עבורי לפתוח כאן ברמלה את בית המשפט הקהילתי, זוהי נקודה חשובה בדרך החברתית שמשרד המשפטים מבקש להוביל, אני מודה מקרב לב לכלל השותפים".  
ראש עיריית רמלה יואל לביא, בירך את נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד על הבחירה ברמלה וציין, כי מאז ימי קדם נצטווינו בהשמת שופטים ושוטרים, מתכונת הטיפול לאורך דורות קבועה באולמות המשפט, דיון בעובדות מוצקות, הניתנות  לתמיכה ועדות, שקלולן, הכרעת הדין על פיהן, ומתן גזר דין.  
לביא הוסיף: "בעשורים האחרונים התפתחה נישה של בוררות וגישור, שאנו שותפים לה וגאים בה. היום עושים אנו צעד קטן נוסף, אך משמעותי מאוד. בית משפט קהילתי, פיילוט אשר מערב ומשתף ווקטורים נוספים שמשפיעים על דפוס התנהגות של הפרט ו/או הקהילה. במהותה לא הענישה אשר אמורה להרתיע הסביבה ולהעניש העבריין, אלא ניסיון למנוע הישנות העבירה, ניסיון לתמוך במורשע לבחור בדרך הטוב. הרציונאל מאחורי הגישה שאותה אנו עומדים לנסות הוא ריכוז מאמץ מערכתי בקהילה כדי להביא לפתרון ארוך טווח של הבעיות. אני מבקש להודות למנהיגות השיפוטית בישראל, שבוחרת לפתח יוזמה חברתית זו של תיקון דפוסי התנהגות בתוך הקהילה, בראשה מערכת המשפט בישראל. נשיאת ביהמ"ש העליון, שרת המשפטים, מנהל בתי המשפט משטרת ישראל, ג'וינט ישראל (המנכ"ל פרופ' יוסי תמיר, ומנכ"ל אשלים ד"ר רמי סולימני – איתו יש לנו מערכת יחסי עבודה חיובית לאורך שני עשורים במיזמים חברתיים, שהגדול והמוצלח מביניהם הוא 
PACT , הורים וילדים יחדיו, לקידום ילדי הקהילה האתיופית ומשפחותיהם)".   עוד במברכים מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שיפצר, שופטת בית המשפט המחוזי השופטת דפנה בלטמן, מנכ"ל ג'וינט ישראל פרופ' יוסי תמיר, מנכ"ל אשלים, ד"ר רמי סולימני, שופטת בית משפט הקהילתי ברמלה, השופטת נירה דסקין שהציגה את משנתה בנושא והודתה בהתרגשות גדולה על הכבוד שנפל בחלקה להוביל את בית המשפט הקהילתי בצעדיו הראשונים, שלומי כהן – ראש תחום נוער וצעירים אשלים /ג'וינט, ד"ר דניאלה בייניש, מנהלת תכניות משפט וקהילה אשלים/ג'וינט ועו"ד מאיר אוחנה – רכז בית המשפט הקהילתי ברמלה. 
ראש העיר הודה לוועדת ההיגוי הכוללת – סנגוריה ציבורית, שרות המבחן, פרקליטות המדינה, מחלקת תביעות של משטרת ישראל, הנהלת בית המשפט, ונציגי המחלקה לשירותים חברתיים בעירייה בהם: מנהלת המחלקה אילנה שנבל וראש צוות עבודה קהילתית אייל קהלני.  לביא הדגיש את תרומתה המיוחדת של השופטת נירה דסקין ואמר: "ואחרונה חביבה השופטת בדימוס נירה דיסקין שמכירה את רב תרבויותיה של העיר על אופייה ומנהגיה. כבוד השופטת דרך צלחה ובהנאה".  
נכחו בטקס מ"מ ראש עיריית רמלה עו"ד מוטי יצחקי, סגן ראש העיר ניסים פנחסוב, נציגי הנהלת בתי המשפט, שופטים, נציגי פרקליטות המדינה, פרקליטים, נציגי התביעה, סנגוריה הציבורית, מפקד המחוז ניצב מוטי כהן, נציגי משטרה, מתנדבים ואורגני העירייה.          
תודה מיוחדת למנהל מחלקת ספורט ואירועים ניסים רון וצוותו, חבורת "רמנוער" המוכשרת שניצחה על החלק האומנותי, לאגף ההנדסה ומנהלת פיתוח ותשתיות זאנה סולובייצ'ק והמהנדס יוסי נונו על שיפוץ משרדי בית המשפט הקהילתי במתחם הידידות.

 יד ביד

"ההליך מתחיל כהליך משפטי רגיל במסגרת בית משפט השלום", מסביר עו"ד מאיר אוחנה, רכז בית משפט קהילתי ברמלה. "מי שנאשם בבית המשפט נשפט על מעשיו ומקבל את עונשו על פי החלטת בית המשפט. בנקודה זו למעשה, מסתיים תפקידו, והנאשם יצא לרצות את עונשו". אלא שבחלק מן המקרים, יוכל השופט ("שופט מוקד"), לאחר עיון מעמיק במקרה, להעביר את התיק לטיפולו של בית המשפט הקהילתי, שירות המבחן ועוד. "מדובר בעבירות כמו סמים, התמכרויות, זנות. עבירות שהתבצעו בגלל מצב כלכלי או נפשי וכדומה, והן אינן כוללות עבירות מין. תפיסה זו נובעת מתוך הנחה שחלק מההתנהגות העבריינית היא פועל יוצא של בעיות חברתיות וכלכליות, ולכן המאבק בסוג העבריינות הזה צריך להתבצע באמצעות מתן פתרונות מערכתיים, שייעשו במסגרת הקהילה". 
אייל קהלני, ראש צוות עבודה קהילתית במחלקת הרווחה ברמלה: "תהליך השיקום יכלול קשת רחבה של אנשי מקצוע בתחומים שונים, כמו במציאת תעסוקה, בפתרון בעיות אישיות או משפחתיות, במימוש זכויות הביטוח הלאומי ועוד. המטרה היא להוציא את העבריין ממעגל העבירות כשכל הקהילה מתגייסת על מנת לתמוך בו".                                                   
 ד"ר דניאלה ביניש, מנהלת הפרויקט בעמותת "אשלים",  של הג'וינט מדגישה, כי "כוחו של הפרויקט הנו בשותפות הייחודית יד ביד בין העירייה לבין רשויות האכיפה והמבחן. זה לא מובן מאליו שמערכות אלה עובדות יחד, אולם בדרך זו מושג שיקום אמיתי של עוברי החוק לצד חיזוק הביטחון האישי של תושבים בעיר והגברת האמון במערכת המשפט והרווחה. במקרה הזה השותפות המרשימה שנוצרה באופן מיידי עם עיריית רמלה אפשרה פריצת דרך מהירה ומחויבות אמיתית כלפי התושבים אשר ללא ספק תיתן את אותותיה בעיר בהקדם"
 
חזרה
Facebook