רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2016 - חינוך

מגוון פעילויות באשכול הפיס ברמלה לציון השבוע הלאומי לגלישה בטוחה

אשכול הפיס ברמלה מציין כבר 16 שנים את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה. שבוע זה מוקדש לשימוש בטוח, נבון ואחראי באינטרנט בקרב ילדים ובני נוער בישראל


"המטרה בשבוע זה, היא  לקדם דיאלוג משמעותי באשר להתנהלות מיטבית ברשת ופיתוח יכולת התמודדות עם מצבים מורכבים המתעוררים בעת הגלישה במרחבי הרשת
עידוד ילדים ובני נוער למעורבות אישית וחברתית גם במרחבי הרשת וקידום נורמות התנהגות ראויות ברשת ומניעת פגיעה.", ציינה סיגלית דהן, מנהלת האשכול.
באשכול הפיס התקיימו מספר פעילויות לאורך כל השבוע, בין היתר, פעילות של חברת מיקרוסופט, במהלכה נפגש  אור צמח נציג חברת מיקרוסופט, עם כ- 200 תלמידים בשלושה סבבים. אור הציג בפני התלמידים את הצד הטכנולוגי של הגנה ברשת.  סיטואציות שבהם תמונה שנשלחת באופן פרטי הופכת לציבורית, שאין עליה שליטה, מוכרת לכולם. אור הציג כלים להגנה ולמניעה של מצבים מאין אלו, קיים דיונים עם התלמידים וענה על שאלותיהם.
פעילות הסברה נוספת,בשיתוף משרד המשפטים, עו"ד אלירם אלגרבלי ממשרד המשפטים, הופיע בפני כ- 200 תלמידים והציג בפניהם את הצד המשפטי של עברות ברשת. האם מותר להפיץ תמונה ששלח לי חבר באופן פרטי וואטאפ לכל חברי? מה דינו של מי שמפיץ תמונה פוגענית? אלירם הציג את גיבורי האל:  אל תפרסמו, אל תפיצו ואל תפגעו. 
עוד נערכה פעילות של תוכנית 'עיר ללא אלימות' למגזר הערבי, במהלכו נערך חידון אינטראקטיבי בנושא שימוש ברשת האינטרנט לכ- 200 תלמידים, והועלתה  הצגה לתלמידי חטה"ב ביוזמת אגף החינוך והנוער ותכנית עיר ללא אלימות "סתם בצחוק",  העוסק בתופעת סכנות ברשת ובסלולארי בקרב מתבגרים ובני נוער.
בשעות אחה"צ נערכו הרצאות שעסקו בסכנות האינטרנט. סכנות בצ'אטים למיניהם, וירוסים באינטרנט, אתרי פורנוגרפיה, פריצה למחשבים, פרטיות, פרצות אבטחה ועוד. כ- 150 משתתפים נהנו מהרצאה של איתי שורק "חומות המגן ברשת".  יתרונות וחסרונות של האינטרנט הוצגו על-ידי תלמידי חוג המחשבים של חברת "אראגון" המעביר חוג באשכול.    
התלמידים  סיפרו לקהל על אחד האירועים הטרגיים שקרו בישראל בעקבות האינטרנט בשנת 2001, מותו של הנער בן ה-16, אופיר נחום  ז"ל, שהתכתב עם אמנה מונא מחבלת פלסטינית שהזדהתה בתור "סאלי" והתבקש על ידה להגיע לירושלים  ובעקבות המפגש נרצח קרוב לרמאללה. 
אביב ואקנין  מנכ"ל חברת "אראגון" סיפר  על דרכי התמודדות  של ההורים מפני סכנות באינטרנט, ביניהן, הורים היכולים למנוע מילדיהם את סכנות האינטרנט באמצעות תוכנת סינון אתרים (Web Filter), אשר מונעת גישה לאתרים מסוגים שונים, כמו: אתרי הסתה וגזענות, אתרים הידועים כאתרים המכילים וירוסים, תוכנות ריגול, רשתות חברתיות, פורנוגרפיה, פרוקסי (בדרך כלל מאפשר עקיפה של מסנני אתרים), פישינג, אתרי היכרויות, רשתות שיתוף תמונות ותכני מדיה, האקינג, הימורים, וכו''.       דרך נוספת היא התקנת תוכנת ריגול, המאפשר להורים לעקוב ולקבל תיעוד מפורט של כל האתרים אליהם גלשו הילדים LOG)).  תוכנה כזאת מותקנת בכל מוסד חינוכי.

למשתתפים הוצג סרטון "בריונות ברשת", במהלכו צפו ההורים במצבים  אותם חווים ילדיהם,  מצבים אשר לא היו מודעים להם קודם, כמו  השפלות  מילוליות והפצתם ברשת החברתית. הסרטון הוצג במטרה להעמיק את מעורבות ההורים לפעילות ילדיהם היושבים מול המסך.      על אף הסכנות המתרחשות ברשת, עולם המדיה והאינטרנט הוא עולם קסום שניתן להפיק ממנו ידע, חוויה, למידה, שיתוף יצירת קשר עם העולם והכל באמצעות כפתור, יצירת סרטונים, פיתוח אפליקציות, עזרה לאנשים עם מוגבלויות באמצעות תוכנות מיוחדות, נגישות  למידע, האזנה לשירים לפי בחירה, פרסום, תגובות ועוד.
 
 
חזרה
Facebook