רמלה - קרובה ללב שלך

,

כתבות 2015 - חינוך

מעגלי-שיח כמקדמי תרבות דיבור, הקשבה ושיח מכבד בבית ספר ''שרת'' ברמלה

בתחילת חודש נובמבר החלה תוכנית חדשה בבית ספר "משה שרת", ביוזמת המנהלת איריס עידו מסטאי.,  כאשר הנושא המרכזי הינו מעגלי-שיח כמקדמי תרבות דיבור, הקשבה ושיח מכבד.

התוכנית מיועדת לתלמידי כיתות ד-ה-ו, על-פי מערכת קבועה מראש. בו זמנית מופעלים שבעה מעגלי שיח: מפגש מלב אל לב, דיבייט (ראיית שני הצדדים של המטבע), הנואם הצעיר, גישור, משפטנים צעירים, 'יש על מה לדבר' ומועדון הספר הטוב, בהנחייתה של הספרנית עדי קוטובסקי.

המפגשים הראשונים היו זהים בכל הקבוצות בהנחייתה של המנהלת. המנחים פעלו בנושא כללי השיח המכבד, ערכו מיפוי "מה חושב כל תלמיד על מצב ההקשבה והשיח המכבד בכיתתו", ולאחר הצגת הנתונים נבנתה תכנית על  הכללים  עליהם יש צורך להעמיק,  להטמיע וליישם.

במפגשי "מועדון הספר הטוב" הספרנית כיוונה את התלמידים לקריאת ספר ולאחר מכן התקיים דיון בהתאם לכללי השיח.  עדי: "במפגש הראשון הצעתי לתלמידים מספר ספרים עליהם נעבוד בכמה אופנים, הבחירה הייתה קשה, הרגשתי שיש צורך ביד מכוונת ומכאן נבחר הספר "טורף ברשת" מאת דנה אבירם, שלאחריו התלמידים יפגשו את הסופרת.  הספר מעלה את הסכנות שעלולות לצוץ עקב שימוש לא זהיר באינטרנט.

כל תלמיד קיבל עותק של הספר בהשאלה, התבקש לקרוא בבית, חלק גדול מהתלמידים "נכבשו" וביוזמתם קראו את ספר ההמשך "פייסבוקס".

לאחר דיון ושיחה על הנושאים שהועלו, הסכנות, כיצד להימנע, מה מותר ומה אסור? כיצד לשמור על עצמך ועל חברייך ועוד... התלמידים נחלקו לשתי קבוצות בהתאם לנושא בו גילו עניין, כמו בניית מצגת בנושא "הסכנות באינטרנט וכתיבת כללי זהירות לגלישה בטוחה",  או יצירת מסיכה מפחידה בהשראת ה"טורף באינטרנט".

בסוף חודש ינואר, הקבוצה תסיים את פעילותה ותציג את עבודתה בפני תלמידים מקבוצות אחרות.
 
 
 
 
 
                         חזרה
Facebook