רמלה - קרובה ללב שלך

,

שיקום והתחדשות העיר רמלה

שיקום והתחדשות העיר רמלה

פרויקט שיקום השכונות נחשב, מאז הכרזתו בסוף שנות השבעים, אחד הפרויקטים האורבניים-החברתיים המובילים בישראל שמטרתו לחולל שינוי חברתי בשכונות וביישובים מוחלשים. הפרויקט הוכרז כשותפות בין הממשלה והסוכנות היהודית ומופעל באמצעות צוות בין-מוסדי. כיום הפרויקט מופעל על ידי הממשלה בלבד באמצעות כמה משרדים: הבינוי והשיכון; הרווחה והשירותים החברתיים; החינוך; הבריאות; קליטת עלייה ותמ"ת.

על הפרויקט:
 
בשנת 1977 הכריז ראש ממשלת ישראל דאז, מר מנחם בגין ז"ל, על פרויקט לאומי-חברתי חדש של מדינת ישראל בשיתוף עם יהדות התפוצות.
פרויקט שיקום והתחדשות השכונות. מטרתו היא התמודדות מקיפה ורב-ממדית עם תופעת הפער החברתי המתרחב במדינת ישראל וטיפול במוקדי מצוקה חברתית ואזורי התבלות פיזית במרכזים עירוניים וביישובי פיתוח. 
פרויקט שיקום שכונות, פותח במדינות המערב במטרה להתמודד עם המצוקה החברתית-כלכלית של התושבים בשכונות עירוניות, הנמצאות בתהליך מואץ של התבלות פיזית והתדרדרות חברתית. 
פרויקט שיקום השכונות מבטא מאמץ משותף של משרדי הממשלה השונים, הסוכנות היהודית, יהדות התפוצות, הרשויות המקומיות ותושבי השכונות לבניית חברה שוויונית ואיכותית, תוך כדי מתן הזדמנות שווה לקידום הפרט, המשפחה והקהילה באזורי מצוקה.
 
ייחודו של הפרויקט:
 
ייחודו של הפרויקט הוא ביצירת תהליך התמודדות רב-מערכתי, בין-מקצועי ומשתף את תושבי השכונות המתבטא בדפוסי פעולה הכוללים, פיתוח שיטות עבודה חדשניות ויישום גישה אינטגרטיבית בו זמנית, טיפול משולב וממוקד בהיבטים הפיזיים והחברתיים של המצוקה ברמות הפרט, המשפחה והשכונה. וכן תיאום בין-משרדי, תיאום התכנון, המימון והביצוע של הפעילות בשכונות בין משרדי הממשלה והרשויות המקומיות .

תחומי אחריות:
 
בתחום הפיזי:

  • סיוע לביצוע הרחבות דיור.
  • שיפוץ דירות קשישים-רוכשים.
  • סיוע לשיפוץ מבנים.
  • סיוע בחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38).
  • סיוע בביצוע תשתיות עירוניות. 
בתחום החברתי:
 
פיתוח הון חברתי: טיפוח והעצמה של תושבים וקבוצות בקהילה,במטרה ליצור קהילה הפועלת למען עצמה ותורמת לשיפור איכות החיים והסביבה 
 
פיתוח הון אנושי:
 
מיצוי היכולות,האפשרויות וההזדמנויות של תושבים בתחומי חינוך ולמידה, השלמת ההשכלה והכשרה מקצועית באמצעות מלגות,וכן בהשתלבות במערכת ההשכלה הגבוהה.   

 

הטבות לתושבי שכונות שיקום והטבות בשכר לימוד לגני ילדים  :
 
מתוקף החלטת ממשלה / ועדת שרים מספר חר/14 מתאריך 11.8.1982, ילדים בני 4-3 המתגוררים בשכונות שיקום הכלולות בתחום החברתי ולומדים בגנים הממוקמים בשכונות שיקום אלה יחול עליהם חוק חינוך חובה חינם. הטבות אלה יחולו גם על תושבי שכונות שהפרויקט הסתיים בהן לאחר שנת 1999. 
 
*לבירור הזכאות יש לפנות למחלקת החינוך ברשות המקומית.

הקלות בשכר לימוד לסטודנטים:
 
מתוקף החלטת ממשלה מס' חר /15 מיום 11.8.1982 סטודנטים הנרשמים ללימודים לתואר ראשון במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה רשאים לפנות לבדיקת זכאות לסיוע בשכר לימוד על פי קריטריונים סוציו-אקונומיים של הסטודנט ובני משפחתו והכוללים גם מגורים בשכונות שיקום.

*פרטים מלאים ומידע לגבי טופסי בקשה אפשר למצוא מעל לוחות המודעות להשכלה גבוהה המפורסמים לקראת כל שנת לימודים.

פטור מהיטל השבחה:
 
על פי החלטת ממשלה נכס הנמצא באזור המוכרז כשיקום שכונות פטור מתשלום היטל השבחה אם המימוש חל בתקופת השיקום. הפטור ניתן כמפורט בסעיף 19 לתוספת השלישית בתוך חוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965.

כתובת וטלפונים:
  • רחוב שמשון הגיבור 15
 
בעלי תפקידים:
שם האחראי טלפוןפקסדואר אלקטרוני
אופיר שמחי- מנהל הפרויקט 08-9771466 08-9771461 ofirs@ramla.muni.il
לאה /טובה מזכירות הפרוייקט

08-9771468/6

08-9771461

oritsh@ramla.muni.il

 

שוש/גדעון ענף פיזי

08-9771460

08-9771461

gidon@ramla.muni.il

 

יהודה גנץ רכז חברתי

08-9771464

08-9771461

yehudag@ramla.muni.il

 


 
*שעות הפעילות הרשמיות בפרויקט ברמלה השתנו. השינוי התמקד בשעת סיום העבודה בימים א', ג' ויהיה 18:00 (במקום 19:00 ).
 
שעות פעילות:
ימים שעות קבלת קהל
א', ג'
08:00-13:00
16:00-18:00 
ב', ד', ה' 08:00-16:00

 
 
 
 
חזרה לעמוד הקודם
Facebook